13 listopada 2024

Nadnercza to strategiczny organ w naszym organizmie, gdyż są one odpowiedzialne za wytwarzanie wielu istotnych substancji. To one regulują gospodarkę węglowodanową, białkową, lipidową, fosforano- wapniową oraz hormonalną. To ich nieprawidłowa praca jest odpowiedzialna za zbyt wysoki kortyzol we krwi i powiązane z nim zaburzenia hormonalne.

Jak bada się jego stężenie?

Wystarczy zrobić podstawowe badania laboratoryjne, by stwierdzić czy jego poziom jest prawidłowy. W tym celu oddaje się do analizy próbki krwi i moczu. Warto również pokusić się o dobowy zapis poziomu kortyzolu w wydalanym moczu.

Co oznacza podwyższony poziom kortyzolu?

Zbyt wysoki kortyzol jest najprawdopodobniej skutkiem przewlekłego stresu lub nieprawidłowej pracy nadnerczy. Konsekwencją tego jest tak zwany- zespól Cushinga. Objawia się on tym, że organizm nie potrafi samoistnie usunąć nadmiaru kortyzolu, co prowadzi do ciągłego osłabienia i wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Jak leczy się zaburzenia hormonalne spowodowane nadmiarem kortyzolu?

To wszystko zależy od przyczyny choroby. Jeżeli zbyt wysoki kortyzol to sprawka jedynie czynników środowiskowych takich jak stres, to w grę wchodzi przede wszystkim farmakologia. Natomiast jeśli jego przyczyną są kwestie neurologiczne, takie jak guz nadnerczy czy przysadki mózgowej, to nie obędzie się bez interwencji chirurgicznej.

Inne przyczyny zbyt wysokiego kortyzolu?

Zaburzenia hormonalne związane z poziomem kortyzolu we krwi mogą być wynikiem ciąży lub niewyrównanej cukrzycy. Ponadto występują u osób, które mają nadwagę lub nadużywają alkoholu. Wahania hormonalne mogą być także wynikiem nocnego trybu pracy, Jest rzeczą oczywistą, że brak snu niekorzystnie wpływa na całą gospodarkę hormonalną.

Show Full Content
Previous Ludzie sukcesu wstają przed 6. Dlaczego?
Next Wybieramy dysk zewnętrzny. Interfejs, pojemność, na co jeszcze zwrócić uwagę?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Czy białaczka jest uleczalna?

18 kwietnia 2019
Close