13 czerwca 2024

Zakup kawy to dla jednych prosty wybór, dla innych wielogodzinne wędrówki po sklepach w celu znalezienia tej jedynej. Są osoby, które mają już upatrzonego producenta i gatunek, a więc poszukują promocji na ten jeden rodzaj kawy. Najczęściej znajdują je w Internecie w sklepach takich jak Sklepkawa.pl, gdzie mnogość kaw w atrakcyjnych cenach kusi i zachęca do zrobienia większych zakupów. Ci, co jednak nie wiedzą, jaka jest najlepsza dla nich kawa, powinni zapoznać się z naszym artykułem, który ułatwi im dokonanie trafnego wyboru.

Jaką kawę wybrać? Arabica, Robusta?

Jak można się domyślić, na świecie występuje bardzo dużo gatunków kaw. Jest ich około 60 odmian, jednakże większość z nich stanowi 1% całej produkcji. Najczęściej więc spotykana jest Arabica. Występuje ona na około 70% plantacji. Jest łagodna z lekko wyczuwalną kwaskowatością i nutą czekolady. Co więcej, zawartość kofeiny w naparze z Arabicy jest mniejszy w stosunku do Robusty – kolejnej równie popularnej odmianie kawy. Arabika posiada kilka odmian, które różnią się w smaku. Polecana jest na przykład odmiana Bourbon w różnorodnych wariacjach. Jej smak jest słodkawy i bardzo delikatny. Kolejną wartą uwagi odmianą Arabiki jest Pacamara, w której odnajdziemy wspaniałe nuty cytrusów i kwiatów.

Co natomiast wiemy o Robuście? Tutaj możemy liczyć na wyrazisty, bardziej goryczkowy smak oraz znacznie większą zawartość kofeiny. Co ciekawe uprawy Robusty są bardzo odporne na zmiany warunków środowiska, przez co można ją uprawiać nawet w mniej sprzyjających warunkach. Ten gatunek kawy zazwyczaj dodawany jest do mieszanek kaw espresso, ponieważ dzięki niej napar zyskuje na mocy oraz aromacie.

Co wybrać? Nie jest to proste pytanie. Warto spróbować czystej Arabicy oraz jej mieszanki z Robustą. Preferencje smakowe to indywidualny temat i każdemu może smakować inna odmiana.

Jaki rodzaj palenia kawy?

Zastanawiając się nad wyborem stopnia palenia kawy, należy przemyśleć, jak zamierzamy ją parzyć. Otóż parząc kawę za pomocą dripa, chemexa lub aeropressa powinniśmy zakupić kawę średnio, lub jasno paloną. Natomiast do ekspresów ciśnieniowych lepiej nadadzą się kawy średnio lub mocno palone. Oczywiście w zależności od mocy palenia zmienia się smak i właściwości kawy.

Wypalanie kawy ma na celu wydobycie z ziaren maksimum smaku. Lżej palone kawy mają w smaku wyczuwalne aromaty owocowe i kwaskowate, natomiast mocniej wypalane mają aromaty orzechowo-czekoladowe oraz pojawia się goryczka. Niemniej jednak wraz ze wzrostem wypalania, spada zawartość kofeiny.

Bardzo mocno wypalane są również kawy słabej jakości. W ten sposób ukrywa się ich niedoskonałości. Jeżeli więc lubimy delikatne aromaty cytrusowe, to powinniśmy kupować kawy lekko wypalane, są one również mocniejsze. Natomiast właściciele ekspresów ciśnieniowych, powinni stawiać na odmiany średnio i mocno palone.

Kawa mielona czy ziarnista?

Wiele osób posiada przekonanie, że najlepsza jest kawa ziarnista, ponieważ odmiana mielona krócej zachowuje świeżość. Jest to poniekąd racja. Niemniej jednak do kawy ziarnistej potrzebujemy ekspresu z młynkiem lub sam młynek żarnowy. W innym wypadku możemy zmielić kawę nierównomiernie. Pył kawowy pozostawi po sobie gorycz, a większe drobiny nie pozwolą wydobyć z siebie aromatu. Jeżeli nie posiadamy więc dobrego młynka, to bezpiecznie jest zakupić kawę mieloną. Jest ona na tyle dobrze zapakowana, iż nie traci swojego aromatu, aż do momentu otwarcia opakowania. Wtedy, w zależności od okresu otworzenia kawy może ona zacząć wietrzeć i tracić swoje wartości aromatyczne.

Gdzie kupić kawę?

Kupując kawę, powinniśmy to robić w sklepach specjalistycznych, chyba że stawiamy na odmiany znanych producentów. W takim wypadku bezpiecznie dostaniemy je w każdym sklepie i będą one tej samej jakości. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup przez Internet, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby kawa była dokładnie opisana, czyli zawierała informacje o gatunku oraz odmianie ziaren. Ważny jest również stopień palenia i metoda obróbki ziaren. W sklepie internetowym takim jak Sklepkawa.pl uzyskacie wszelkie informacje o danej kawie wraz z jej przeznaczeniem, opiniami klientów, a nawet profilem sensorycznym. Różnorodność gatunków oraz producentów kaw powinna przypaść do gustu niejednemu smakoszowi. Co więcej, w Sklepkawa.pl czekają na was liczne promocje, dzięki którym wspaniała kawa staje się jeszcze bardziej dostępna!

Show Full Content
Previous Funkcjonalne i lekkie rowery dla dzieci SQUISH
Next Choinka z dowozem w Warszawie. Gdzie kupić? Jaka jest jej cena?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Żywica epoksydowa w salonie

11 marca 2019
Close