13 czerwca 2024

Nowotwór to nie wyrok. Przeciwnie – dzięki dzisiejszej wiedzy medycznej wiele tego typu schorzeń, do których należy m.in. białaczka, uzyskało status chorób przewlekłych, a nawet uleczalnych. Oprócz tradycyjnych metod leczenia, takich jak chemioterapia, z powodzeniem stosuje się przeszczepy szpiku kostnego. Wielką pomocą okazują się fundacje, które popularyzują tę ideę, a także prowadzą rejestry dawców oraz gromadzą środki finansowe niezbędne do wspomagania chorych.

Czym jest białaczka?

Białaczka jest nowotworem krwi, powstającym w wyniku mnożenia się chorych komórek w szpiku kostnym. Istnieje kilka typów tej choroby: szpikowa, limfoblastyczna, eozynofilowa, neutrofilowa oraz  mielomonocytowa. Każda z nich odznacza się nieco innym przebiegiem, jednak wszystkie mogą dawać podobne objawy: zawroty głowy, szum w uszach, przyspieszony oddech oraz tętno, krwotoki z nosa, siniaki, bladość skóry, naloty na języku, migdałkach oraz w jamie ustnej. Natomiast symptomami, które mogą wskazywać na przewlekłą postać białaczki, są podatność na infekcje, osłabienie, potliwość nocna, bóle gardła, zmniejszenie apetytu oraz chudnięcie.

fundacja białaczka

Przeszczepy możliwe dzięki fundacjom – białaczka jest uleczalna

Białaczka jest chorobą uleczalną, jednak kluczem do sukcesu jest jej w miarę szybkie rozpoznanie. Najbardziej typową formą leczenia jest chemioterapia, której celem jest zahamowanie wzrostu nieprawidłowych komórek. Poprzez takie działania można doprowadzić do remisji, czyli ustania objawów. Ogromną skutecznością odznacza się również transplantacja szpiku kostnego, która mimo dużego ryzyka powikłań często bywa jedyną szansą na pełne wyleczenie. Niestety, znalezienie „bliźniaka genetycznego” w rodzinie jest bardzo mało prawdopodobne. Na szczęście znajdowaniem potencjalnych dawców oraz tworzeniem ich baz zajmują się powołane specjalnie do tego celu fundacje. Białaczka jest uleczalna, jednak bardzo istotna jest pomoc z zewnątrz. Warto zarejestrować się w bazie dawców szpiku – to nic nie kosztuje, a może uratować czyjeś życie.

Show Full Content
Previous Na czym polega zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym i czy jest on bezpieczny?
Next Prawdziwe włoskie Espresso

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Xiaomi podbija rynek, co musisz wiedzieć o tej marce?

23 kwietnia 2019
Close