13 czerwca 2024

To pytanie często stawiają sobie młodzi ludzie. Wybór między kupnem, a wynajmem mieszkania nie jest prosty. Poznajmy te mocne i słabsze strony zakupu mieszkania i jego wynajmu, a być może odpowiedź nasunie się sama.

Zalety wynajmu

Na początku wynajem mieszkania jest dobrym krokiem, gdyż pozwoli to uniknąć kredytu hipotecznego. Dodatkowo nie musimy martwić się o usterki i remonty, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na inne cele. Dużym plusem jest też to, że nie ma przeszkód, by przeprowadzić się w każdej chwili, bo właściwie nic nas nie ogranicza. To dla wielu osób niejednokrotnie decydujący czynnik i kluczowy walor wynajmu mieszkania.

Wady wynajmu

Wynajmując cztery kąty, spłacamy mieszkanie właściciela, a ceny wynajmu wielokrotnie są wysokie, zwłaszcza w większych miastach. Ponadto żyjemy na łasce posiadacza mieszkania i często nie wolno nam nim zmienić, gdy wynajmujący zabrania nam wprowadzania jakichkolwiek udogodnień. Dodatkowo z dnia na dzień możemy stracić dach nad głową. Dlatego też warto mieć podpisaną umowę, która chroni nas nie tylko przed nagłym wyrzuceniem z wynajmowanego mieszkania, ale też jest solidną podporą w razie jakichkolwiek sporów.

Wszystko o finansach w Najlepsza-inwestycja.com.pl

Zalety kupna

Kupno mieszkania jest alternatywą nie tylko dla wynajmu, ale też dla budowy domu. Dzięki temu gromadzimy własny majątek i mamy własny kąt, który odziedziczą nasze dzieci. Cieszymy się komfortem życia na swoim, własnych czterech ścian, o których sami swobodnie decydujemy.

Wady kupna

Z reguły spłacamy kredyt hipoteczny, który często opiewa na wysokie kwoty. Dowiadujemy się o dodatkowych kosztach zakupu, gdyż często to nie tylko cena lokalu, ale i prowizja, ubezpieczenie kredytu czy opłaty notarialne. Musimy samodzielnie remontować mieszkanie oraz nie możemy się tak łatwo przeprowadzić, bo mieszkanie musimy sprzedać, co nie zawsze jest łatwe.

Co jest lepsze?

Jeżeli nie jesteśmy gotowi na zakup własnego mieszkania, na początek powinniśmy zdecydować się na wynajem. Pozwoli to sprawdzić, jak wynajem wygląda w praktyce, a gdy nie będziemy z tego zadowoleni, wtedy możemy myśleć o poszukiwaniu innego miejsca do życia.

Show Full Content
Previous Wegańska Wielkanoc. Jak ją przygotować?
Next Wady weganizmu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Ból głowy, zmęczenie, apatia – jak rozpoznać cukrzycę?

29 marca 2019
Close