13 czerwca 2024

Niegdyś sprawa z olejem była prosta – im lepsze posiadał właściwości smarne, tym lepszym był produktem. Oczywiście dzisiaj nadal głównym zadaniem oleju jest minimalizowanie siły tarcia pomiędzy częściami silnika, jednak to nie jedyne kryterium, przez które ocenia się jego jakość. Zatem do czego jeszcze potrzebne są oleje silnikowe? Jak ocenić, czy dany płyn jest produktem najwyższej jakości?

 

Baza olejowa i dodatki uszlachetniające

Podstawowym składnikiem oleju jest destylat ropy naftowej, który uznaje się za bazę olejową. W przypadku olejów syntetycznych bazą jest syntetyczny odpowiednik destylatu. Obecnie jednak każdy nowoczesny olej posiada również dodatki uszlachetniające. Pozbawiony jest ich tylko olej mineralny, jednak dzisiaj mało kto go już stosuje. Oleje mineralne bywają bardzo skuteczne, jeśli chodzi o smarowanie powierzchni silnika, jednak to jedyna funkcja, jaką pełnią. Natomiast nowoczesny olej syntetyczny lub półsyntetyczny posiada składniki, które m.in.:

 

  • działają antykorozyjnie
  • oczyszczają silnik
  • minimalizują emisję zanieczyszczeń

 

Zważając na wymienione powyżej zadania olejów silnikowych, śmiało można stwierdzić, iż służą one zwiększeniu żywotności silnika, a nie tylko usprawnieniu jego działania. Korozja to największe zagrożenie dla silnika, który niemal w całości jest metalowy. Pracuje on w gorącym i wilgotnym otoczeniu, co dodatkowo naraża go na korozję. Oczywiście materiały, z których konstruowane są  silniki, odpowiednio się zabezpiecza, aby nie chwytały rdzy, jednak w dłuższej perspektywie zwykle to nie wystarcza.

Kupuj tanie oleje silnikowe w OlejeSilnikowe-sklep.pl

Oczyszczanie silnika zdaje się być równie ważne, jak działanie antykorozyjne. Gromadzenie się w silniku zanieczyszczeń sprawia, iż tłoki i cylindry poruszają się mniej płynnie. W skrajnych sytuacjach, gdy zanieczyszczeń jest już naprawdę bardzo dużo, może dojść nawet do całkowitego zatrzymania silnika. Dzisiejsze syntetyczne oleje silnikowe od najlepszych producentów posiadają dodatki uszlachetniające, które oczyszczają silnik. Ponadto, oleje te często są również oznaczane jako „LowSAPS”, co oznacza, iż zawierają jedynie minimalne ilości pyłów, które również należy traktować jako zanieczyszczenia. Dzięki tym właściwościom nowoczesnych olejów syntetycznych, ograniczają one również emisję zanieczyszczeń generowaną przez pojazd mechaniczny.

 

Powyższe informacje powinny pomóc w wyborze dobrego oleju. Niemniej jednak pamiętaj, aby kupować płyn tylko w zaufanym sklepie. Rzecz w tym, aby nie trafić na oszustów, którzy sprzedają zamienniki jako oryginalne wysokiej jakości oleje. Kupuj tanie oleje w OlejeSilnikowe-sklep.pl, jeżeli zależy Ci na długowieczności silnika, a jednocześnie nie chcesz wydawać majątku na olej.

Show Full Content
Previous Meble Madagaskar – nowoczesny komplet dla nastolatka
Next Spodnie medyczne damskie na gumce – jakie wybrać?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Zatory płatnicze i ich negatywne konsekwencje

7 marca 2019
Close