20 maja 2024

Kratki kominkowe są niezbędnym elementem kominka i pełnią bardzo wiele ważnych funkcji. Wbrew pozorom ich wybór wcale nie jest taki oczywisty, gdyż wszystko zależy od umiejscowienia kratki, wielkości otworu wentylacyjnego, a także stylistyki zabudowy kominka. Kratki kominkowe wcale nie muszą być nudne, a dopasowane pod kątem stylu wykończenia, mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny wnętrza.

Do czego służą kratki kominkowe?

W instalacji kominkowej wszystkie elementy mają do spełnienia określoną funkcję. W tym przypadku kratki kominkowe odpowiadają za rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu, a także wentylują wnętrze kominka, chroniąc wkład przed przegrzaniem. Zła cyrkulacja może doprowadzić do uszkodzenia kominka, dlatego wybierając kratki należy zwrócić uwagę, by zapewniały swobodny przepływ powietrza.

Czym się kierować podczas wyboru kratki kominkowej?

Nie tylko wygląd ma znaczenie, ale także parametry techniczne kratki. Musi ona być dopasowania wielkością do mocy wkładu kominkowego, aby zapewnić mu odpowiednie chłodzenie. Duże znaczenie ma także umiejscowienie kratki oraz ich ilość, co będzie pomocne podczas dokonywania wyboru. Znając takie szczegóły, można przejść do wyboru odpowiedniego produktu, kierując się stylistyką wykończenia kominka oraz wystrojem wnętrza.

kratki kominkowe

Nowoczesne kratki kominkowe

Posiadacze minimalistycznych kominków lub wnętrz w stylu nowoczesnym powinni zdecydować się na kratki kominkowe, które będą współgrały z surowością aranżacji. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę kratki o geometrycznym kształcie, bez zbędnych zdobień. Ciekawą propozycją są lufty, która prezentuje się na ścianie jak tunel. Taka kratka nie rzuca się w oczy i nie zajmuje dużo miejsca, dlatego idealnie wkomponuje się w minimalistyczną stylistykę wnętrza i kominka. Takie kratki zazwyczaj dostępne są w stonowanych kolorach, najczęściej białym, czarnym lub szarym.

Kratki w stylu glamour

Dla miłośników luksusowych wnętrz ciekawą propozycją mogą być kratki w stylu glamour. Zazwyczaj wyposażone są one w ozdobną ramę, a najbardziej wyszukane modele posiadają zdobienia kryształkami Svarovskiego lub cekinami, dzięki czemu pięknie się błyszczą. Takie kratki często przybierają różne formy, więc można spotkać takie o okrągłym kształcie, które prezentują się jak lustro. W tych modelach dużą rolę odgrywają detale, dlatego nawet siatka zaprojektowana jest w ozdobny wzór i wykonana na wysoki połysk.

Kratki w stylu rustykalnym

Ten rodzaj sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu retro i będzie pasować do rozbudowanych, monumentalnych kominków. Kratki mają typowy kształt, często ozdobione są dekoracyjną ramą ze żłobieniami. Wcale nie oznacza to, że są nudne. Kratki w stylu rustykalnym, zamiast siatki mogą posiadać ozdobny wzór, dzięki temu prezentują się jak niewielki obrazek. Taka klasyczna elegancja podkreśli swojski klimat pomieszczeń i doda mu nieco ekstrawagancji. Wzory kratek dostępnych na rynku są tak zróżnicowane, że bez problemu każdy znajdzie wśród nich propozycję dla siebie.

Show Full Content
Previous Budowa domu z keramzytobetonu
Next Ból głowy, zmęczenie, apatia – jak rozpoznać cukrzycę?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Napoje zero. Mniejsze zło czy trucizna?

11 kwietnia 2019
Close