21 lipca 2024

Posiadając na własność budynek, zarządzając nim lub go użytkując, musimy pamiętać o tym, że to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo znajdujących się w nim osób. Aby mieć pewność, że w naszej nieruchomości panują odpowiednie warunki, warto skorzystać z usługi przygotowania planu ewakuacji. Do czego on służy i czego możemy oczekiwać od wykonującej go firmy?

Do czego potrzebny jest plan ewakuacji?

Fachowo wykonany plan nie jest tylko bezwartościowym wymogiem technicznym – jego obecność w zauważalny sposób ułatwia ewakuację ludności przebywającej w obiekcie, w którym wybuchł pożar lub wystąpiło inne zagrożenie. Czym właściwie jest plan ewakuacji? Najprościej rzecz ujmując, jest to czytelna tablica informacyjna, na której znajdują się rzuty architektoniczne budynku z zaznaczonymi drogami ewakuacyjnymi, miejscami, w których można znaleźć sprzęt gaśniczy i klucze do drzwi, a także lokalizacjami zbiórki. Takie informacje znacząco usprawniają postępowanie w przypadku zagrożenia. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji często pojawiają się bardzo intensywne emocje, a wiele osób wpada w panikę. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z planami rozmieszczonymi wewnątrz obiektu można tego uniknąć, poprawiając komfort i bezpieczeństwo korzystających z niego osób. Na podstawie planów ewakuacji można również przeprowadzić ćwiczenia ewakuacyjne.

plan ewakuacji

Na czym polega usługa przygotowania planów ewakuacji?

Zatrudniając profesjonalną firmę przygotowującą plany ewakuacji, mamy pewność, że zostaną one wykonane poprawnie i zgodnie z obowiązującymi normami. W skład oferty zwykle wchodzi inwentaryzacja budynku (o ile właściciel nie dysponuje jego rzutami lub planami), przygotowanie planów ewakuacyjnych obejmujące rozmieszczenie sprzętu przeciwpożarowego oraz punktów pierwszej pomocy, a także wyznaczenie dróg ewakuacyjnych (wraz z kierunkiem). Pamiętajmy, że prawo określa wiele cech, jakie muszą posiadać takie plany, np. wymaganą szerokość przejść (korelującą z liczbą osób) oraz przystosowania dla osób niepełnosprawnych. Tego typu usługi oferuje m.in. ogólnopolska firma Alerta, która posiada siedzibę znajdującą się w Łodzi oraz liczne oddziały mieszczące się m.in. w Białymstoku, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie i Szczecinie.

Show Full Content
Previous Mrożenie posiłków od A do Z
Next Nawilżacz powietrza z jonizatorem czy bez?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Dzieci autystyczne, co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?

7 kwietnia 2019
Close