20 kwietnia 2024

Nie da się zaprzeczyć, że coraz więcej osób interesuje się zbrodniami, meandrami umysłów osób łamiących prawo oraz rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Pasja ta zwykle nie wykracza poza oglądanie sensacyjnych seriali i czytanie książek o genialnych detektywach, czasami może jednak przerodzić się w pomysł na karierę zawodową.

Rosnąca popularność seriali i literatury kryminalistycznej to zjawisko, które obserwujemy od dłuższego czasu na rynku wydawniczym i telewizyjnym. Wzrostowi zainteresowania „czarną stroną” ludzkiego charakteru towarzyszy również podnoszenie poziomu wiedzy na temat czynników kształtujących antyspołeczne zachowania ludzkie. Dla części z osób umiejętności te stają się sposobem na życie, który przejawia się w konkretnych wyborach edukacyjnych. Kryminologia i kryminalistyka to jedna ze specjalności, które można wybrać podczas studiowania kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Zarządzania i Logistyki w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Warto podkreślić, iż szkoła współpracuje z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym, realizującym zadania dla Komendy Głównej Policji. Oznacza to, że jej absolwenci mogą liczyć na skrócenie obowiązkowego szkolenia po pozytywnym przejściu naboru do Policji. Czy jednak wiedza z tego zakresu wymaga specjalnych predyspozycji osobowościowych?

kryminologia i kryminalistyka

Jakie cechy są pożądane na takiej specjalności?

Źródłem sukcesu w każdej dziedzinie życia, także tej zawodowej, jest pasja, która pozwala dążyć do rozwoju nawet podczas chwilowych trudności. Nie powinno jej zabraknąć kandydatom, którzy rozważają karierę mundurową. Osoba rozpoczynająca studia na specjalności Kryminologia i kryminalistyka przede wszystkim powinna interesować się przestępczością jako zjawiskiem społecznym, a także mieć potrzebę walki z tego typu procederami. Najlepiej z pewnością poradzą sobie wszyscy ci, którzy dobrze rozumieją ludzką psychikę i rządzące nią mechanizmy, są spostrzegawcze, potrafią dobrze interpretować różnego rodzaju poszlaki i wskazówki, są odporne psychicznie i potrafią zachować zimną krew w kryzysowych sytuacjach. Posiadających wątpliwości, uspokajamy jednak. Wiele z tych cech stanowi umiejętności, które można nabyć w trakcie realizowania programu przewidzianego programem studiów. Wysiłek w tym względzie opłaca się. Nie tylko bowiem rozwija osobowość studenta, ale także zapewnia konkretne możliwości zawodowe.

Kryminologia i kryminalistyka – co po studiach?

Kryminologia i kryminalistyka to specjalność, na której studenci nabywają interdyscyplinarną, specjalistyczną wiedzę, uczą się rozwiązywać problemy, oceniać zagrożenia i związane z nimi mechanizmy, a także wyjaśniać różne przejawy przestępczości. Z uwagi na szeroki zakres wyliczanych umiejętności, absolwenci nie mają problemu z odnalezieniem się na rynku pracy.

Tego typu kompetencje mogą okazać się przydatne m.in. w szeregach policji, więziennictwie, służbach specjalnych oraz celnych, firmach detektywistycznych i ochroniarskich, w instytucjach pomocy społecznej i podmiotach związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, a także w organach do spraw bezpieczeństwa publicznego. Jak więc widać, Kryminologia i kryminalistyka to coś więcej niż ściśle określona ścieżka kariery, to pakiet umiejętności i wiedzy, dzięki któremu absolwent ma zapewniony dobry start w zawodowe życie.

Show Full Content
Previous Jakie zdarzenia klasyfikowane są jako wypadek w szkole?
Next Aparaty słuchowe Styletto Connect – zostaw kompromisy za sobą!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

UX Design – zostań projektantem doświadczeń użytkowników

23 lipca 2019
Close