18 kwietnia 2021

Ostatni okres cechuje się bardzo mocnymi zmianami w prawie finansowym, które obowiązywało dotychczas w Państwie Polskim. Wszystkie te zmiany mają usprawnić oraz uszczelnić cały system, który dotychczas posiadał wiele luk, które nagminnie były przez ludzi wykorzystywane.

Jednym z mechanizmów, który został wprowadzony oraz pozwolił znacznie uszczelnić system jest wprowadzenie programu podzielona płatność, czyli split payment. Mechanizm ten występuje od lipca 2018 roku, więc można już wyprowadzić pewne wnioski przez prawie około roczną już działalność całego systemu.

Co to jest Split Payment?

Jest to mechanizm dzielonej płatności, który jest jednym ze sposobów przeciwdziałania oszustwom podatkowym, ponieważ zapobiega występowaniu sytuacji w której nieuczciwy podatnik przywłaszcza sobie kwotę, która miała pójść na rzecz podatku VAT.

Spit payment jest zatem sposobem dokonania przelewu, który polega na dokonaniu płatności za fakturę z wykorzystaniem “komunikatu przelewu”. Taki przelew zostanie zaksięgowany na koncie rozliczeniowym dostawcy, a następnie system bankowy automatycznie dokona kolejnego przelewu wskazanej kwoty podatku VAT na rachunek VAT sprzedawcy (powiązany z rachunkiem rozliczeniowym, na który został dokonany przelew).

Zalety Split Payment

Taki system pozwoli na znacznie obniżony procent dokonywanych oszustw podatkowych z wykorzystaniem sytemu podatkowego VAT. Split payment na pierwszy rzut oka wydaje się trafionym pomysłem dla ludzi, którzy od zawsze nie mieli żadnych problemów podatkowych i regularnie płacili zobowiązania wobec Fiskusa.

Show Full Content

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close

Następny wpis

Close

Wizażystka. Czym kierować się przy wyborze?

2 marca 2019
Close