20 maja 2024

Zaleganie z płatnościami alimentowymi jest bardzo często spotykanym problemem. Jak rozpocząć walkę i niepłacone alimenty? Jakie kroki warto podjąć?

Pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego

Rozwiązaniem może być zgłoszenie się do Funduszu Alimentacyjnego. Do świadczeń są uprawnione dzieci i osoby uczące się, a także osoby niepełnosprawne. Wysokość świadczenia przeważnie jest równa wysokości alimentów, które ustalił sąd (ale nie może przekroczyć kwoty 500 zł). Ponadto trzeba spełniać kryterium dochodowe – poniżej 725 zł miesięcznego dochodu netto na osobę w rodzinie.

Pomoc komornika

Jeśli dłużnik zalega ze spłatą alimentów, można złożyć wniosek do komornika, odnośnie przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. Warto przekazać jak najwięcej informacji o dłużnika, co pozwoli na szybkie odzyskanie niespłaconych alimentów. Komornika można wybrać samemu.

Pomoc urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej

Kolejną opcją jest złożenie w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej wniosku o podjęcie działań w zakresie długu alimentacyjnego. Dłużnik alimentacyjny w tym przypadku powinien stawić się na wywiad oraz złożyć oświadczenie majątkowe.

Oczywiście istnieją też nieco drastyczniejsze środki ścigania dłużnika, jak np. skorzystanie z pomocy policji. W przypadku, gdy większość podjętych działań nie przynosi pożądanego skutku, trzeba w tym wypadku poszukać innej drogi, która będzie o wiele mniej korzystna na dłużnika. Przyznane alimenty powinny być bowiem spłacane w ratach, gdyż niespłacanie niesie za sobą ryzyko problemów finansowych.

Show Full Content
Previous Jak znaleźć odpowiednie wycieraczki samochodowe?
Next Co musisz wiedzieć, decydując się na lodówkę w zabudowie?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Odzież dla pielęgniarek – wskazówki

13 grudnia 2020
Close