21 lipca 2024

Inwestycje w systemu fotowoltaiczne w dużych organizacjach, firmach i instytucjach nie są niczym nowym. Jednak wydaje się, że ich skala jest wciąż zbyt mała. Co mogą zyskać firmy, które zdecydowały się na montaż systemu fotowoltaicznego na własne potrzeby?

Fotowoltaika w firmie generuje oszczędności

 To argument, którego specjalnie nie trzeba motywować. Fotowoltaika w firmie pozwala zaoszczędzić sporo środków, które normalnie są pożytkowane na regulowanie rachunków za energię elektryczną. I to rachunków dość wysokich. A z kolei te środki, po tym jak sama inwestycja się zwróci, z powodzeniem można wykorzystać na rozwój przedsiębiorstwa.

Kolejnym źródłem już nie oszczędności, ale zysku, jest produkcja własnej energii. System fotowoltaiczny dostosowany do konkretnych potrzeb firmy sprzęgnięty jest z zewnętrzną siecią zasilania. Niewykorzystane nadwyżki energii są zatem magazynowane w sieci, a zazwyczaj po prostu odsprzedawane. To niewątpliwie alternatywne źródło dochodu.

Fotowoltaika w firmie

Niezależność energetyczna

Produkcja własnej energii w sposób naturalny oznacza niezależność energetyczną. Mowa nie tylko o stałym dostępie do źródła zasilania, niezależnym od ewentualnych awarii. Choć to na pewno też istotny argument. Ważniejszy w tym kontekście jest element stabilności finansowej. Firma bazująca na własnych zasobach energetycznych nie jest tak mocno narażona na konsekwencje wynikające z uwarunkowań rynkowych czyli nagłych podwyżek cen energii.

Co z finansowaniem?

Inwestowanie w odnawialne źródła energii to jedno z istotniejszych zadań, jakie postawiła przed sobą chociażby Unia Europejska. Jest to konsekwencja kształtowania spójnej polityki energetycznej, która zmierza do ograniczania zużycia nieodnawialnych surowców. Druga ważna sprawa to kwestia polityki klimatycznej. Do ograniczenie emisji dwutlenku węgla zobowiązały się nie tylko kraje Unii Europejskiej. Te dwa kierunki są ściśle związane z promowaniem poprzez dofinansowania różnorodnych instalacji bazujących na energii odnawialnej.

Zdaje się również, że fotowoltaika, pomimo niewątpliwej popularności, nie jest jeszcze w Polsce dobrze osadzona. Jeśli spojrzymy na dane dotyczące źródeł energii odnawialnej, z których w naszym kraju korzystamy, energia pochodząca z fotowoltaiki stanowi zaledwie 0,03% w ogólnej produkcji „czystej” energii. Środki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w firmie można stosunkowo łatwo pozyskać. Na rynku znajdziemy również wielu profesjonalnych pośredników, którzy o takie finansowanie mogą postarać się za nas.

Show Full Content
Previous Aparaty słuchowe Styletto Connect – zostaw kompromisy za sobą!
Next Łóżeczka piętrowe – idealne rozwiązanie do pokoju dla rodzeństwa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Długopisy z logo firmy – tanie i skuteczne narzędzie reklamowe

24 września 2019
Close