21 listopada 2024

Operowanie co najmniej dwiema walutami w zupełnie codziennych sytuacjach nikogo z nas już nie dziwi. Nie trzeba być właścicielem firmy, która prowadzi interesy poza granicami kraju, by mieć potrzebę korzystania z transakcji walutowych. Umożliwia to konto walutowe, które jest produktem dostępnym w zasadzie bez ograniczeń dla każdego konsumenta. Sprawdź, do czego możesz go użyć.

Konto na inne waluty – co Ci umożliwi?

Konto walutowe tym różni się od klasycznego konta osobistego, że pozwala na gromadzenie na nim pieniędzy w obcej walucie i wykonywanie transakcji z jej użyciem. Możemy zatem:

  • wpłacać na nie i wypłacać z niego walutę,
  • dokonywać płatności bezgotówkowych, szczególnie zagranicą,
  • robić zakupy w internecie,
  • prowadzić transakcje w bankowości elektronicznej (transakcje SWIFT).

Co najistotniejsze w tym przypadku, prowadząc te operacje, nie ponosimy kosztów związanych z  przewalutowaniem. A to bez wątpienia obniża koszty transakcji walutowych. Konto na inne waluty będzie niezbędne osobom, które pobierają pensję w obcej walucie, a także osobom posiadającym kredyt w walucie innej niż polski złoty.

konto wielowalutowe

Najlepsze konto walutowe czyli ile to kosztuje?

Konto walutowe na naszym rynku bankowym nie jest nowością, zatem koszty jego prowadzenia czy założenia nie są wysokie. Zazwyczaj za jego prowadzenie i otworzenie oraz za wydanie karty do rachunku nie ponosimy opłat. Główna comiesięczna opłata dotyczy korzystania z karty i przeciętnie nie jest wyższa niż 8-10 zł/miesięcznie.

Korzystanie z konta walutowego może wiązać się dodatkowymi opłatami. Dotyczy to przeprowadzania konkretnych operacji; ich rodzaj i koszty, którymi są obciążone, ustalają indywidualnie podmioty bankowe. Może być to na przykład wypłata pieniędzy z bankomatu lub z placówki banku.

Czy można założyć konto wielowalutowe?

Wielu z nas całkiem często operuje kilkoma walutami. Najczęściej robimy to w trakcie zagranicznych podróży – zmieniając kraj pobytu, korzystamy z kilu walut: np. krony norweskiej, funta szterlinga i euro. Różne waluty mogą być nam również potrzebne, kiedy robimy zakupy przez internet – raz płacimy w euro, innym razem w dolarach amerykańskich. Czy możemy korzystać jednocześnie i wygodnie z kilku walut? Które z rozwiązań rynkowych odpowiada na te potrzeby? Nie jest to konto wielowalutowe, ale karta wielowalutowa. Dzięki niej mamy dostęp do kilku kont walutowych. Przeprowadzając transakcje walutowe – np. płatność kartą w euro, nie jesteśmy obciążani kosztami przewalutowania. Karta rozpoznaje walutę, w której jest przeprowadzana transakcja, dzięki czemu środki pobierane są z właściwego konta, a my nie ponosimy za to dodatkowych opłat.

Show Full Content
Previous Odzież dla pielęgniarek – wskazówki
Next Praktyczne i nowoczesne półkotapczany, czyli jakie? Co je wyróżnia i gdzie je ustawić?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Przygotowania do wesela

24 lipca 2019
Close