13 czerwca 2024

Problemy z tarczycą diagnozowanie są u coraz większej liczby osób, głównie kobiet. Częstym schorzeniem tarczycy, najczęściej występującym u młodych kobiet, jest choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczna przypadłość, powodująca stan zapalny tarczycy. Chorobie Hashimoto często towarzyszy zwiększona waga. Dlaczego nie możesz schudnąć?

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że organizm niszczy zdrowe komórki tarczycy, prowadząc do powstania zaburzeń hormonalnych i w konsekwencji powoduje niedoczynność tarczycy. Zdarza się, że w początkach choroby pojawia się nadczynność tarczyny, która w konsekwencji trwałego jej zapalenia prowadzi do niedoczynności.

Problemy z metabolizmem

Częstym objawem, towarzyszącym chorobie, jest zwiększenie masy ciała. Jest to związane bezpośrednio ze zwolnieniem przemiany materii, spowodowanej niedoczynnością tarczycy. Problem ten dotyczy pacjentek, u których leczenie zostało dopiero wdrożone lub dawka leków została nieodpowiednio dobrana. Prawidłowe leczenie pozwala zniwelować wahania wagi i usprawnić metabolizm.

Dieta w chorobie

Że względu na złożoność problemu, dieta w chorobie Hashimoto powinna być ułożona przez dietetyka. Posiłki powinny być spożywane w regularnych odstępach, aby stymulować przemianę materii. Chory powinien zrezygnować ze spożywania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego na rzecz zdrowych tłuszczów roślinnych. W diecie powinny pojawić się świeże warzywa oraz owoce. Pacjent powinien zredukować spożycie cukrów prostych.

Show Full Content
Previous Urządzamy piękną łazienkę
Next Wynajem kontenerów socjalnych

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Gadu-gadu. Polacy nadal z niego korzystają?

7 maja 2019
Close