Podwyższony poziom glukozy występuje o coraz większej liczby polaków. Przyczynia się do niej siedzący tryb życia, mało ruchu i niewłaściwa dieta. Czynniki te sprzyjają również powstawaniu nadwagi, a w późniejszym stadium otyłości. Poziom glukozy można regulować poprzez podawanie insuliny oraz utrzymywanie specjalnej diety. Tylko jak rozpoznać, że pora zrobić badania krwi?
Spis treści
Brak energii?
Objawy cukrzycy mogą być różne, ale pierwszym z nich jest zazwyczaj apatia i zmęczenie. Osoba cierpiąca na cukrzycę przez większość czasu czuje się senna. Jeśli, więc przez cały dzień chcesz spać, pomimo tego, że się nie przemęczasz, to być może przyczyną jest cukrzyca. Tego objawu nie można lekceważyć i ignorować. Najprościej jest upewnić się wykonując badania krwi w laboratorium lub przy użyciu glukometru. Cukrzyca może mieć dwie postaci – hiperglikemii lub hipoglikemii. Oba te stany są niepokojące i wymagają leczenia przez specjalistę – diabetologa. Zleci on niezbędne badania oraz przepisze leki. Cukrzycę zawsze należy kontrolować.
Bóle głowy
Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy należą też bóle głowy. Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi wpływa negatywnie na działanie układu nerwowego. Bóle te, są zazwyczaj na tyle uporczywe, że nie można ich zignorować. Konieczne jest zażycie leków. By objawy cukrzycy były mniej uciążliwe, należy dbać o właściwy poziom glukozy we krwi. Ważne jest też by był on regularnie monitorowany. W innym wypadku, nie ma możliwości wpłynięcia na naturalną produkcję insuliny przez trzustkę.
Komentarze