21 lipca 2024

O WD-40 słyszał prawdopodobnie każdy. Używany jest za każdym razem, gdy jest problem z zamkiem, śrubą, która nie chce puścić lub po prostu, gdy niezbędne jest pozbycie się wilgoci z danego mechanizmu. I choć wielu go używało, a jeszcze więcej o nim słyszało, to wciąż można poznać kilka ciekawostek na temat tego cudownego środka.

Skąd nazwa?

Dla wielu nazwa WD-40 jest tajemnicza i nic nie mówiąca, jednak pod skrótem WD-40 kryje się cała historia powstawania tego produktu. W założeniu miał to być środek wykorzystywany przez przemysł lotniczy do wypierania z mechanizmów wilgoci, ponieważ to głównie ona odpowiedzialna jest za ich rdzewienie. Stąd nazwa Water Displacement. Jednak dlaczego 40? Okazuje się, że zanim powstał ten niezwykle skuteczny środek, podjęto aż 39 prób jego stworzenia. Dopiero przy 40 próbie skład był na tyle dobry, aby spełnić pokładane w nim oczekiwania.

Przemysł lotniczy
Warto także wspomnieć o tym, że do dziś skład ten jest nieznany. Jest niezwykle pilnie strzeżoną tajemnicą handlową. Do tego stopnia, że zrezygnowano nawet z jego opatentowania, ponieważ wymagałoby to podania pełnej formuły.

Przemysł lotniczy, wojna w Wietnamie, a potem garaże samochodowe?

Początkowo głównym klientem WD-40 był przemysł lotniczy, lecz z biegiem czasu stopniowo się upowszechniał. Był między innymi podstawowym środkiem do konserwacji broni przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny w Wietnamie.
Jego niezwykła skuteczność i szybkość działania spowodowały, że obecnie używany jest w każdym garażu, warsztacie, czy też pracowni, gdzie trzeba pozbyć się wilgoci lub usprawnić działanie danego mechanizmu.

Show Full Content
Previous Na czym polega skuteczne wzmacnianie gruntu?
Next Bank krwi pępowinowej – czy warto z niego skorzystać?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Pies w mieszkaniu. Jaką rasę wybrać?

26 marca 2019
Close