12 września 2024

Sprawy spadkowe zawsze przynoszą sporo emocji. W szczególności, jeśli do dziedziczenia majątku po zmarłym, uprawnionych jest więcej niż jedna osoba. W jaki sposób poradzić sobie w tej trudnej sytuacji oraz gdzie należy się udać, w celu stwierdzenia nabycia spadku?

Sprawy spadkowe z notariuszem

Jednym z najłatwiejszych sposobów załatwienia sprawy spadkowej jest udanie się do notariusza. Doświadczony specjalista przygotuje notarialne poświadczenie dziedziczenia. Jest to dokument potwierdzający, kto jest spadkobiercą oraz w jakiej części dziedziczy spadek. Warunkiem sporządzenia dokumentu jest stawienie się wszystkich spadkobierców w jednym czasie.

Opłaty, jakie pobiera notariusz za przeprowadzenie sprawy oraz za przyjęcie, bądź odrzucenie spadku, są stałe. Warto pamiętać, że opłaty te nie są uzależnione od wysokości spadku. Co jednak następuje, kiedy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia. W takiej sytuacji przeprowadzenie sprawy spadkowej u notariusza nie jest możliwe i należy udać się do sądu, a wcześniej do doświadczonego prawnika (https://legalfkancelaria.pl/oferta/sprawy-spadkowe).

Postępowanie spadkowe na drodze sądowej

Postępowanie spadkowe w sądzie trwa bardzo krótko, na jednej rozprawie, na termin której należy zaczekać i wiąże się z mniejszymi opłatami, niż w przypadku poświadczenia dziedziczenia w kancelarii notarialnej. Dodatkowo na rozprawę musi zjawić się tylko jeden spadkobierca, by złożyć zeznanie, tzw. zapewnienie spadkowe, tzn. potwierdzić wszystkie informacje, które zostaną zapisane w treści wniosku inicjującego postępowanie. Opłata za sprawę spadkową jest również stała.

Postępowanie spadkowe dzieli się na dwa etapy. Pierwszy został opisany wyżej – sąd stwierdza jedynie kto w jakiej części dziedziczy zgodnie z zasadami wynikającymi z kodeksu (jeśli nie ma testamentu), np. gdy umiera jedno z małżonków posiadających dwoje dzieci, sąd stwierdza, że spadkobiercy dziedziczą każde po 1/3 części.

Drugim etapem jest dział spadku, czyli podzielenie pomiędzy spadkobierców konkretnych składników majątku spadkowego. Wtedy możliwe są następujące rozwiązania:

  • Spadkobiercy określają wartość spadku i wskazują zgodnie kto, jaki składnik chce odziedziczyć, np. jedna osoba bierze mieszkanie, dwie pozostałe stają się właścicielami działek.
  • Innym sposobem jest rozwiązanie, gdzie cały spadek przypadnie jednemu spadkobiercy, który ma obowiązek spłacić pozostałych. Pozostali spadkobiercy mogą oczywiście zrzec się tych spłat.
  • Ostatnim sposobem podziału majątku spadkowego, w sytuacji, gdy spadkobiercy nie potrafią dojść do porozumienia, jest sprzedaż wszystkich rzeczy ruchomych i nieruchomych pozostałych po zmarłym, a następnie podzielenie pieniędzy pomiędzy spadkobierców, zgodnie z treścią postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – tzn. jeśli spadkobiercy odziedziczyli spadek po 1/3, sąd w taki sposób dzieli środki finansowe uzyskane ze sprzedaży. Oczywiście ten sposób jest najmniej korzystny, ponieważ sprzedaż odbywa się zgodnie z zasadami sprzedaży przedmiotów w postępowaniu egzekucyjnym, czyli wyznacza się licytację, cena przedmiotów w pierwszej licytacji stanowi ¾ ich ustalonej wartości, cena tych przedmiotów w drugiej licytacji, która jest wyznaczana wtedy, gdy w pierwszej przedmioty nie zostały sprzedane, wynosi połowę ustalonej ceny przedmiotów.

W sprawach spadkowych warto doradzić się profesjonalnego prawnika.

Show Full Content
Previous Blacharstwo i lakiernictwo ratunkiem dla estetyki i nie tylko. Kiedy skorzystać z usług blacharsko lakierniczych?
Next Funkcjonalne i lekkie rowery dla dzieci SQUISH

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close
Close