Specjaliści weterynarii zalecają, by zadbać o profilaktykę w opiece nad swoimi zwierzętami. Kiedy powinniśmy przeprowadzić psu profilaktyczne badanie EKG? Na co takie badanie wskazuje? Przy jakich objawach wykonanie EKG jest konieczne? Jak przebiega? Na wszystkie te pytania odpowiemy w tekście.
Spis treści
EKG dla zwierząt
Badania EKG dla zwierząt zasadniczo nie różnią się od tych, którym poddawani są ludzie. Ich cel jest w głównej mierze taki sami. Elektrokardiograf dostarczy informacji odnoście pracy serca – czyli częstości jego akcji i rytmu, jego układu przewodzenia. Możemy się również dowiedzieć z niego o potencjalnym niedokrwieniu mięśnia sercowego, a także o występowaniu ewentualnych zaburzeń elektrolitowych.
EKG – czy niezbędne przed zabiegiem?
Sytuacją, w której badanie EKG może być przeprowadzone, jest poddanie psu zabiegowi bądź operacji. Nie jest to jednak konieczność. Wszystko zależy od ogólnej kondycji zdrowotnej psa. Ją zazwyczaj potwierdza się poprzez badanie krwi czy badanie biochemiczne. Jednak w przypadku psów starszych – powyżej 7. roku życia – badanie EKG, szczególnie przez operacją, która wymaga dłuższej narkozy, jest wskazane.
Kiedy pies potrzebuje badania EKG?
Jakie objawy powinny skłonić nas do wykonania psu badania EKG? Najbardziej widoczne i oczywiste w tym przypadku są omdlenia lub zasłabnięcia. Pies może również nadmiernie dyszeć lub sapać, niekoniecznie po wysiłku fizycznym. Mieć także wyraźną niechęć do podejmowania wysiłku fizycznego, szybciej męczyć się w trakcie. Inne objawy to wyczuwalne kołatanie bądź mocne bicie serca, znaczna utrata wagi, sinienie języka.
Profilaktyczne badanie EKG zalecane jest na wstępie u młodych psów. Kolejne można wykonać po ok. 6-7 latach, o ile wyniki pierwszego i ogólna kondycja psa nie są niepokojące.
Jak przebiega badanie EKG?
Badanie EKG jest dość proste i nieinwazyjne. Elektrody umieszczane są w okolicach wszystkich kończyn psa. Podczas samego badania zaleca się, by pies leżał swobodnie na boku, kończyny powinny być ustawione prostopadle do tułowia. Można je również przeprowadzić, kiedy pies stoi bądź siedzi, jeśli leżąca pozycja powoduje zbyt duży dyskomfort i stres. Samo badanie trwa ok. kilkudziesięciu sekund.
Gdzie można przeprowadzić psu badanie EKG?
Dostęp do specjalistycznej diagnostyki zwierzęcej nie jest taki sam w całym kraju. Podobnie jak dostęp do chociażby takich specjalistów jak chirurg dla psa. Warszawa i inne duże polskie miasta mają znacznie bogatszą ofertę w tym zakresie. Ale trzeba przyznać, że coraz więcej gabinetów weterynaryjnych, nawet w mniejszych miastach, rozwija zakres swoich usług i inwestuje z sprzęt diagnostyczny. Zapewne wynika to z faktu, że właściciele psów coraz więcej wagi przywiązują do zdrowia ich pupili i niezbędnej profilaktyki.
Komentarze