13 czerwca 2024

Czarnuszka – wiele osób słyszało tę nazwę jednak nie każdy wie co to jest. Otóż czarnuszka siewna jest to roślina wspomagająca układ odpornościowy, działa antybakteryjnie, przeciwpasożytniczo oraz antygrzybiczo. Jednak to jedynie namiastka jej drogocennych właściwości. Roślina ta posiada wiele zastosowań i coraz częściej pojawia się na półkach w gabinetach kosmetycznych.

Dlaczego czarnuszka ma zastosowanie w kosmetyce?

Dzięki bogatemu składowi nienasyconych kwasów tłuszczowych a także witaminom z grupy A i E czarnuszka szybko znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce. Wspomaga wzrost włosów i paznokci, odnawia skórę, wykazuje właściwości oczyszczające i antybakteryjne. Ponadto niweluje łupież i łagodzi swędzenie skóry. Witalna siła olejku wpływa na cebulki włosowe hamując proces wypadania włosów. Zazwyczaj poleca się go osobom których włosy są łamliwe, matowe, przesuszone czy zniszczone po inwazyjnej stylizacji. Poprzez zastosowanie czarnuszki można wzmocnić włosy, które przestają wypadać. Ponadto stają się grubsze, gładsze i lśniące. Podobnie ma się rzecz z paznokciami które nie rozdwajają się oraz przestają łamać po kuracji olejem z czarnuszki.

Jak stosować czarnuszkę

Nie każdy wie jak dawkować czarnuszkę i skąd właściwie ją wziąć. Pomimo dużej popularności w wielu krajach w Polsce jeszcze nie jest to łatwo dostępny produkt. Zazwyczaj można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz sklepikach zielarskich. Oczywiście w sklepach internetowych jest znacznie łatwiej zakup czarnuszki. Poprzez powoli rosnącą popularność tej rośliny zaczęto wytwarzać z niej olej tłoczony na zimno. Podczas jego zakupu podstawą staje się sprawdzenie terminu ważności ponieważ jest on zazwyczaj bardzo krótki. Nieopacznie można więc natrafić na przeterminowany już produkt.

czarnuszka

Olej z czarnuszki zaleca się stosować w niewielkich dawkach. Wystarczy jedna łyżeczka na dzień. Można go także wcierać w ciało dotknięte zmianami chorobotwórczymi. Zamiennikiem oleju są ziarna czarnuszki. Jej cena jest znacznie niższa od oleju. Można z nich przygotować napary, które wciera się we włosy lub zażywa doustnie.

U niektórych osób efekt zauważalny jest już po kilku dniach stosowania. Sposób dawkowania oraz częstość powinna być rozpisana przez kosmetologa.

Jak widać czarnuszka dzięki bogatemu składowi wartościowych związków jest świetnym preparatem, który  pozytywnie wpływa na wygląd cery, włosów oraz paznokci. Ponadto pozytywnie wpływa na procesy trawienne, układ krwionośny oraz nerwowy.

Show Full Content
Previous Pisanie prac maturalnych
Next Jakie zdarzenia klasyfikowane są jako wypadek w szkole?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Jakie zdarzenia klasyfikowane są jako wypadek w szkole?

25 czerwca 2019
Close