19 kwietnia 2024

W czasach, kiedy wszyscy używamy komputerów, a także większość instytucji (państwowych, prywatnych) opiera się na działaniu z wykorzystaniem różnego rodzaju systemów, aplikacji, cyberataki są coraz bardziej powszechne.

Wielu osobom zależy na dostaniu się do tajnych informacji, hackowaniu dostępów do różnych informacji. I choć cyfryzacja jest na niezwykle wysokim poziomie i cały czas pchana jest wyższy level to i tak wciąż dochodzi do niekontrolowanych włamań na serwery. Osoby żadne informacji, a przy tym mogące się wzbogacić są w stanie zrobić naprawdę wiele, by dostać się do źródła.

Czym jest cyberatak?

Cyberatak to umyślne próby modyfikacji lub ograniczenia dostępności albo też zniszczenia systemów, lub sieci komputerowych, lub też danych czy programów, które one przechowują albo przekazują. Cyberataki przeprowadzane są przez tzw. crackerów (czyli hakerów łamiących prawo). W swoich działaniach wykorzystują oni całe armie komputerów, nad którymi przejęli kontrolę.

Dlaczego dochodzi do cyberataków?

Zwykle cyberataki uruchamiane są z różnych powodów np. terroryści lub rządy próbują infiltrować sieci komputerowe swoich wrogów, tylko po to, by wykradać ich tajemnice albo sabotować pracę sprzętu znajdującego się pod kontrolą danych sieci.

DNSSEC oraz ICANN

DNSSEC to specjalne rozszerzenie systemu znanego pod nazwą DNS. Celem wprowadzenia systemu DNSSEC jest zwiększenie bezpieczeństwa. System DNSSEC zapewnia uwierzytelnianie źródeł danych (tzw. serwerów DNS) za pomocą techniki kryptografii asymetrycznej, a także podpisów cyfrowych. ICANN to z kolei internetowa korporacja, która odpowiedzialna jest za nadzór nad działaniem serwerów i domen internetowych.

Show Full Content
Previous Dlaczego warto wybrać domki mobilne w Chorwacji?
Next Najlepsze zioła na niestrawność i bolący brzuch

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Odzież dla pielęgniarek – wskazówki

13 grudnia 2020
Close