Zaleganie z płatnościami alimentowymi jest bardzo często spotykanym problemem. Jak rozpocząć walkę i niepłacone alimenty? Jakie kroki warto podjąć?
Spis treści
Pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego
Rozwiązaniem może być zgłoszenie się do Funduszu Alimentacyjnego. Do świadczeń są uprawnione dzieci i osoby uczące się, a także osoby niepełnosprawne. Wysokość świadczenia przeważnie jest równa wysokości alimentów, które ustalił sąd (ale nie może przekroczyć kwoty 500 zł). Ponadto trzeba spełniać kryterium dochodowe – poniżej 725 zł miesięcznego dochodu netto na osobę w rodzinie.
Pomoc komornika
Jeśli dłużnik zalega ze spłatą alimentów, można złożyć wniosek do komornika, odnośnie przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. Warto przekazać jak najwięcej informacji o dłużnika, co pozwoli na szybkie odzyskanie niespłaconych alimentów. Komornika można wybrać samemu.
Pomoc urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej
Kolejną opcją jest złożenie w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej wniosku o podjęcie działań w zakresie długu alimentacyjnego. Dłużnik alimentacyjny w tym przypadku powinien stawić się na wywiad oraz złożyć oświadczenie majątkowe.
Oczywiście istnieją też nieco drastyczniejsze środki ścigania dłużnika, jak np. skorzystanie z pomocy policji. W przypadku, gdy większość podjętych działań nie przynosi pożądanego skutku, trzeba w tym wypadku poszukać innej drogi, która będzie o wiele mniej korzystna na dłużnika. Przyznane alimenty powinny być bowiem spłacane w ratach, gdyż niespłacanie niesie za sobą ryzyko problemów finansowych.
Komentarze