21 listopada 2024

Najpierw ślub, później urządzanie mieszkania, podróże we dwoje, powiększenie rodziny…. Stop – taka kolej rzeczy nie zawsze jest możliwa, gdyż marzenia i plany to jedno, a proza życia to zupełnie inna historia.

Dziecko z poprzedniego małżeństwa

W znakomitej większości przypadków dwoje ludzi, którzy postanowili być ze sobą przez resztę życia to osoby samotne i bezdzietne, przeważnie młode, oczekujące od życia wszystkiego co najlepsze. Niestety, zdarzają się przeróżne dramaty rodzinne, ludzie, którzy przysięgali sobie miłość na całe życie, rozstają się, lub jeden z małżonków umiera, pozostawiając w tej niepełnej już rodzinie zazwyczaj nieletnie dzieci.
Gdy minie czas potrzebny na powrót do rutyny życia, większość z tych samotnych osób posiadających dziecko lub kilkoro dzieci, decyduje się ponownie związać z inną osobą w nadziei na szczęśliwy związek, lecz troska o dzieci może nieco zmącić to szczęście.

Dziecko mojego partnera

Wychowywanie dziecka partnera jest bardzo trudnym zadaniem – pół biedy gdy dziecko jest malutkie lub kilkuletnie – w takiej sytuacji akceptacja ze strony malucha będzie szybka i skuteczna, jeżeli nowy partner bądź partnerka rodzica okaże dziecku serdeczność, troskę i może czasami nieco później – dużo miłości. Natomiast gdy dziecko jest już w wieku szkolnym, w niektórych przypadkach relacje mogą być dość trudne, przynajmniej na początku.

Przede wszystkim zaufanie i troska o dziecko partnera

Większe dziecko, albo pamięta rodzica który odszedł, albo jest bardzo związane ze swoim rodzicem obecnym i zmiana sytuacji domowej może nie zostać przez nie zaakceptowana. Dlatego nowy partner/partnerka powinien – podobnie jak przy małym dziecku – okazać nastolatkowi przede wszystkim troskę, a także starać się zasłużyć na jego zaufanie. Nie można zacząć znajomości od wymagań – to przecież ty wchodzisz do tej rodziny i to ty powinieneś dostosować się do ich warunków, ale nie można też pozwolić na pokazywanie przez dziecka braku szacunku do nowej osoby, i okazywania jej swojego niezadowolenia, dlatego rodzic dziecka powinien je uprzedzić o możliwej zmianie w sytuacji rodzinnej.

Po przełamaniu pierwszych lodów, wzajemnym poznaniu się, nastąpi czas „docierania”, i tu muszą być zaangażowane wszystkie osoby, czyli rodzic, dziecko i nowy partner, a wszyscy muszą wykazać się dużą sztuką dyplomacji i ogromną dozą kompromisów. Jeżeli każdy wykaże dobrą wolę, rodzina z nowym partnerem ma szanse zaistnieć.

Show Full Content
Previous Dobra pralka starczy na lata? Nie zawsze! Jak o nią dbać?
Next Jak przetrwać lot międzykontynentalny?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Laserowe wybielanie zębów

27 marca 2019
Close