20 maja 2024

Spółka akcyjna to pojęcie, które dla osób niewtajemniczonych może brzmieć niezrozumiale. Czym tak naprawdę są akcje, czym jest kurs, co znaczy, że pieniądze straciły na giełdzie i po co w ogóle ona działa? Czy każdy ma możliwość zagrania na niej?

Spółka akcyjna od “A” do “Z”

Spółki akcyjne to specyficzny rodzaj firm, których częściowymi właścicielami są osoby, które posiadają akcje. Są to papiery wartościowe, które dowodzą, że ich posiadacz ma realne udziały w danym przedsiębiorstwie.

Spółka Akcyjna (S.A.) podlega podziałowi w jej tradycyjnej wersji na równe udziały, kiedy każda z akcji znaczy tyle ile jest warta. Są, jednak wyjątki od tej sytuacji, które warto poznać, kiedy zechcemy zgłębiać tajniki tego zagadnienia. Równe akcje dają nam możliwość bycia (w pewnej części i w pewnym stopniu) właścicielami danego przedsiębiorstwa.

Spółka akcyjna a wypłaty dywidentów

Kolejną właściwością akcji jest możliwość wypłacania raz w roku dywidentów, tj. podzielenia się zyskami z właścicielami – akcjonariuszami. W Stanach Zjednoczonych zyski te są okazją do inwestowania i osiągania dochodów z tego tytułu. W Polsce jest to mniej popularne, choć z roku na rok staje się coraz bardziej powszechne, zwłaszcza jeśli chodzi o duże przedsiębiorstwa.

Spółki akcyjne a kurs

To kolejna właściwość akcji. Kurs jest ich aktualną wartością, czyli mowa tu o cenie za jedną aukcję. Wyznacza ją obecna wartość, tj cena za jedną akcję. Jeśli jest się, zatem ostatnim kupującym akcję firmy w danej chwili można je kupić w dobrej cenie i po pewnym okresie sprzedać ze znacznym zyskiem.

Show Full Content
Previous Co musisz wiedzieć, decydując się na lodówkę w zabudowie?
Next Wirus komputerowy. Jak się przed nim obronić?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Jak wykorzystać User-generated content?

13 marca 2019
Close