23 kwietnia 2024

Pokoje dla niemowląt urządzamy z wielką starannością i dbałością o detale. Zachwycamy się małymi, uroczymi mebelkami, pastelowymi barwami, kolorowymi gadżetami i zabawkami. Warto jednak zdać sobie sprawę, że na początku swojego życia dziecko nie jest zainteresowane takimi szczegółami swojego otoczenia, a rodzice urządzają  jego pokój przede wszystkim dla siebie. Jak stworzyć aranżację pokoju dla niemowlaka, która będzie nie tylko stylowa, ale przede wszystkim funkcjonalna?

Łóżeczko dla niemowlaka

Najważniejszym elementem umeblowania dziecięcego pokoju z pewnością jest miejsce do spania. Najpraktyczniejszym wyborem będzie tradycyjne łóżeczko. Dzięki temu, że jest większe i posiada funkcję wyjmowania szczebelków, dziecko będzie mogło spać w nim nawet do 2.-3. roku życia. Wybierzmy mebel posiadający atesty bezpieczeństwa, najlepiej z funkcją regulowania wysokości. Pamiętajmy o jednym, wybierając meble dla dzieci: klasyczne z reguły są praktyczniejsze i posłużą nam dłużej. Dołóżmy starań, by nasza pociecha spała na zdrowym i wygodnym materacu. Zainwestujmy też w kilka prześcieradeł na gumce i kompletów pościeli, rożek oraz kocyk.

Meble dziecięce klasyczne – komoda i fotel

Nawet jeśli mamy już przewijak wyposażony w szuflady, zwykle nie są one w stanie pomieścić całej, powiększającej się garderoby dziecka. Wśród mebli dla dzieci klasycznych, które kupimy, musi się więc znaleźć komoda. Aby zwiększyć funkcjonalność mebla, możemy dokupić do niego organizery z materiału, które pomogą nam utrzymać w nim porządek.

meble dla dzieci klasyczne

Kupując meble do dziecięcego pokoju, zwykle myślimy głównie o potrzebach niemowlęcia. Pamiętajmy jednak, że na tym etapie jego życia spędzamy z nim bardzo dużo czasu. W pomieszczeniu powinien więc znaleźć się fotel z podłokietnikami. Z pewnością przyda się podczas usypiania malucha, a także jego karmienia.

Kolorystyka

Wielu rodziców wciąż decyduje się na pomalowanie pokoju na kolor tradycyjnie powiązany z płcią malucha – różowy w przypadku dziewczynki i błękitny dla chłopca. Tymczasem psychologowie nie polecają takiego rozwiązania: powiela ono stereotypy, a ponadto na dłuższą metę może okazać się przytłaczające. Bardzo praktyczną barwą jest biel, którą możemy ożywić kolorowymi dodatkami. Do jej niewątpliwych zalet należy fakt, że łatwo dobierzemy do niej inne elementy aranżacji, a gdy nam się znudzi – bez trudu przemalujemy na inny kolor. Jeśli zaś biel wydaje nam się zbyt sterylna i boimy się, że będzie trudna do utrzymania w czystości, najlepiej będzie zastąpić ją łagodną, uspokajającą zielenią lub delikatnie stymulującą jasną pomarańczą. Warto wybrać farbę zmywalną, którą łatwo wyczyścimy w przypadku zachlapania.

Często wybierane przez rodziców tapety w urocze wzory na początku wyglądają ładnie, jednak w miarę jak dziecko dorasta, mogą mu się znudzić. Lepsze będą naklejki ścienne, które ożywią aranżację, a ich ewentualne usunięcie nie będzie stanowiło problemu.

Staranne urządzanie pokoju dla niemowlaka jest wyrazem troski i zaangażowania rodziców. Pamiętajmy jednak, że robimy to głównie dla siebie. Dziecko nie doceni wyszukanych dekoracji, pościeli z pięknym nadrukiem ani fantazyjnej lampki. Ważniejsza będzie dla niego obecność i opieka obojga rodziców, gwarantująca mu prawidłowy i harmonijny rozwój.

Show Full Content
Previous Czym musi charakteryzować się myszka gamingowa?
Next Jak zwiększyć pojemność swojego telefonu? Którą chmurę wybrać?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Praktyczne i nowoczesne półkotapczany, czyli jakie? Co je wyróżnia i gdzie je ustawić?

16 kwietnia 2021
Close