13 kwietnia 2024

Na każdym kroku spotykamy się z opinią, że alkohol szkodzi zdrowiu. Stanowi zagrożenie dla prawidłowej pracy przede wszystkim wątroby, mięśni, trzustki, nerek, a także staje się przyczyną nabytych zaburzeń psychicznych.

FAS

Powyższe stwierdzenia dotyczą osób spożywających alkohol w nadmiernych ilościach, często, a przede wszystkim samodzielnie, natomiast nadal niewiele osób wie, że spożywanie go przez matki będące w ciąży, zagraża także zdrowiu i życiu ich nienarodzonemu jeszcze dziecku. Przy silnym zatruciu alkoholowym istnieje groźba śmierci płodu, natomiast przy piciu przez matkę w sposób regularny, powstaje u dziecka FAS, czyli Zespół Alkoholowy Płodu.

Dziecko z FAS

Fas jest chorobą nieuleczalną i objawia się zespołem wad wrodzonych u dziecka, w zależności od stopnia zatrucia – ciężkim lub w stopniu lżejszym. Diagnozowanie dziecka z wadami rozwojowymi może trudne, jeżeli nie został wcześniej przeprowadzony wywiad – wady występujące w FAS są bardzo podobne do innych zaburzeń rozwojowych, wynikających z innych czynników niezwiązanych z alkoholem. Dlatego, gdy nie ma pełnej dokumentacji medycznej należy przede wszystkim wykluczyć inne podłoże występujących chorób.

Wychowanie dziecka z FAS

Dzieci z syndromem alkoholowym, to przeważnie potomstwo alkoholiczek, i w większości wypadków trafiają do rodzin zastępczych, adopcji lub Domów Dziecka. Jeżeli takie dziecko trafi do normalnie funkcjonującej rodziny, kierujący je, powinni uprzedzić rodziców zastępczych o problemach dziecka, wskazać odpowiednią terapię, a także umożliwić natychmiastowe leczenie. Wychowywanie bowiem takiego dziecka to bardzo trudna i poważna sprawa, wymagająca cierpliwości, poświęcenia ze strony rodziców i dobrej woli ze strony dziecka, które pomimo że jest ofiarą, aby móc jak najlepiej funkcjonować, powinno współpracować z terapeutami i opiekunami. Dzieci z zespołem alkoholowym pozostawione bez opieki medycznej i terapeutycznej, nie potrafią odnaleźć się w środowisku, mogą okazywać złość, agresję, a także wycofanie i depresję, dlatego szybka diagnoza i natychmiastowe leczenie jest niezwykle skuteczną decyzją.

Show Full Content
Previous Żywica epoksydowa w salonie
Next Jak wykorzystać User-generated content?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

TN, IPS oraz VA, która matryca monitora jest najlepsza?

10 kwietnia 2019
Close