27 grudnia 2024

Jak wygląda współczesne łóżko, wie chyba każdy. Natomiast nie wszyscy prawdopodobnie zdają sobie sprawę z tego, że jest to najstarszy mebel świata, wykorzystywany już w okresie neolitu. Jak zmieniło się łóżko na przestrzeni tych kilkunastu tysięcy lat? Sprawdźmy!

Epoka łóżka kamiennego

Pierwsze historyczne wzmianki na temat łóżka pochodzą jeszcze z czasów neolitu, a więc z epoki kamienia datowanej na IX-VIII tysiąclecie p.n.e. Trudno jednak nazwać tamten wynalazek łóżkiem. Bardziej było to posłanie, które miało odizolować leżącego od wilgotnej i twardej ziemi. Neolityczne łóżka były wykonywane z najbardziej dostępnych wówczas materiałów, a więc ściółki leśnej, liści oraz mchu. Można więc śmiało powiedzieć, że były w pełni naturalne i organiczne.

Rzymskie leżakowanie

Ewolucja łóżka rozpoczęła się na dobre w starożytnym Egipcie, gdzie posłanie miało różną postać w zależności od statusu społecznego. Obywatele z najniższych klas sypiali na podłodze, podkładając jedynie pod ciało liście palmowe lub roślinne maty. Możni panowie egipscy leżakowali już na łożach ze specjalnie profilowanym podgłówkiem. O krok dalej poszli starożytni Rzymianie. To im właśnie przypisuje się wynalezienie materaca, wyścielanego słomom, trzciną, pierzem lub owczą wełną, który umieszczano w bogato zdobionych konstrukcjach, najczęściej drewnianych. Pierwsze łóżko wodne to również zasługa starożytnych Rzymian. Mieli rozmach…

Łóżko wielorodzinne

Mroczne wieki średniowiecza przyniosły ludzkości toporne łóżka, budowane najczęściej z grubych desek, w których przestrzeń do spania tworzyły połączone skórzane pasy lub system przeplatanych lin. Co znamienne, jedno łóżko w średniowieczu zazwyczaj służyło do spania całej rodzinie, tak więc te konstrukcje musiały być naprawdę monstrualne. Bogatsi panowie feudalni dodatkowo montowali w swoich łożach baldachimy, które miały chronić ich podczas snu przed owadami oraz zimnem. Trudno powiedzieć, czy taki wynalazek spełniał swoją rolę zważywszy na to, że w ówczesnych domostwach nie było oszklonych okien, jakie dziś znamy. W późniejszych epokach takich, jak np. Renesans, łóżka stawały się jeszcze bardziej wyszukane, zdobione i pozłacane, a w samej konstrukcji wykorzystywano coraz częściej rzeźbione elementy rękodzielnicze. Łóżko zyskało również funkcję reprezentacyjną, jako mebel do przyjmowania gości w salonie.

Jak metal wyparł drewno

Prawdziwą rewolucję, nomen omen, przeszło łóżko w czasie tzw. rewolucji przemysłowej, mającej miejsce w XVIII wieku. Wówczas to zaczęły powstawać pierwsze metalowe łóżka z bawełnianymi materacami. Pojawiły się również metalowe sprężyny, które wyparły z powszechnego użytku drewniane podesty podtrzymujące całe legowisko. I tak to się toczyło aż do zakończenia II wojny światowej.

łóżka

Peerelowska spuścizna

W połowie XX wieku bardzo popularne stały się znane wszystkim urodzonym w peerelowskich realiach tapczany, rozkładane fotele oraz tzw. amerykanki. Ich głównym atutem była funkcjonalność. Co do estetyki i samego designu tych mebli lepiej pozostawić to bez komentarza. Po początkowym zachwycie tymi meblami do łask wróciły znów tradycyjne łóżka, wyposażone w doskonałe pod względem wizualnym i wypoczynkowym materace.

Ekologia na topie

Jak więc widać, od czasów neolitu łóżko przeszło kompletną metamorfozę, ewoluując pod każdym względem wraz z potrzebami jego użytkowników. Obecnie łóżka można dostać praktycznie w każdej formie, stylizacji i wykonaniu. Triumf, bez wątpienia, święcą dziś łóżka ekologiczne, wykonane z materiałów oraz technologii nieszkodzącej środowisku naturalnemu, z czego uradowani byliby na pewno prekursorzy leżakowania z neolitu.

Show Full Content
Previous Pozyskanie zleceń poprzez agencję hostess
Next Pożyczka społecznościowa – 5 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Przygotowania do wesela

24 lipca 2019
Close