Wielu rodziców wychodzi z założenia, że higiena jamy ustnej u dzieci, które nie mają jeszcze zębów stałych, nie jest zbyt istotna. Tymczasem maluchy są szczególnie narażone na powstawanie próchnicy, która wbrew pozorom może prowadzić do poważnych problemów. W jaki sposób należy dbać o zdrowe zęby najmłodszych?
Spis treści
Profilaktyka stomatologiczna u dziecka
O zdrowie należy się troszczyć nie tylko wtedy, gdy zaczynamy chorować – zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Profilaktyczne leczenie zębów zaczyna się już w domu rodzinnym, w którym kształtowane są pierwsze nawyki malucha. Higiena jamy ustnej to jedna z najważniejszych rzeczy, o które powinien dbać każdy z nas, niezależnie od wieku. Już od narodzin należy przemywać dziąsła niemowlęcia przegotowaną wodą, np. za pomocą gazika. Natomiast kiedy dziecko ma już więcej niż cztery zęby, przychodzi czas na zakup pierwszej szczoteczki do zębów. Już wtedy warto przyzwyczaić dziecko do wizyt u stomatologa i regularnego wykonywania przeglądu zębów. Pamiętajmy, że choć zęby mleczne z czasem są zastępowane przez stałe, braki w uzębieniu mogą spowodować trwałe wady zgryzu i wymowy, a także wiązać się z niższą samooceną malca.
Wybielanie zęba u dziecka – czy to dobry pomysł?
Choć piękny uśmiech w bardzo dużym stopniu wpływa na aparycję dziecka, nie warto dbać o jego uzębienie wyłącznie ze względów estetycznych. Na tego rodzaju kwestie przyjdzie czas wtedy, gdy nasza pociecha dorobi się zębów stałych. Absolutnie nie zaleca się ingerencji w ich kolor (co obejmuje również wybielanie zębów metodą nakładkową) przed ukończeniem 18-tego roku życia. Zamiast tego lepiej postawić na takie zabiegi jak skaling, czyli usuwanie kamienia oraz piaskowanie polegające na usunięciu osadów, które mogą powodować przebarwienia. Bardzo dobrym pomysłem dla najmłodszych jest również fluoryzacja lub pakiet lakierowanie/fluoryzacja. Obie te propozycje to sposób na ochronę zębów przed próchnicą, a w efekcie uniknięcie przyszłych problemów ze zdrowiem zębów.
Komentarze