21 listopada 2024

Wystąpienia publiczne są wydarzeniami towarzyszącymi nam w codziennym życiu: w pracy, w szkole. Nierzadko zdarza się, że stają się one powodem do obaw. Boimy się bowiem porażki, tego co jest nam nieznane.

Istnieje jednak wiele działań, po zastosowaniu których dobra prezencja stanie się naszym drugim “ja” a strach i trema pozostaną obce. Poniżej kilka najważniejszych:

Próby

są istotnym elementem walki ze strachem. Wielokrotne powtórzenie tekstu daje nam poczucie pewności, stabilności i bezpieczeństwa.

Wizualizacja prezentacji

jeszcze przed oficjalnym wystąpieniem jest idealnym sposobem na pokonanie tremy. Wyobraźmy sobie różne zachowania publiczności: te pozytywne i negatywne oraz określmy nasz sposób reagowania na nie.

Pozytywne myślenie

Nie dajmy się zjeść emocjom. Postrzegajmy wystąpienia publiczne jako szansę na kolejny sukces. W tym celu oddychajmy spokojnie i powoli. Nie myślmy o strachu, który nas paraliżuje. Skupmy się na publiczności i temacie naszej przemowy.

Dobra prezencja

Inaczej mowa ciała. Ma ona wpływ nie tylko na formę przekazu ale i jakość wypowiadanych prze nas słów. Do uzyskania zadowalających efektów przyjmijmy wyprostowaną postawę skierowaną w stronę widowni, uśmiechajmy się a przede wszystkim zachowajmy z publicznością kontakt wzrokowy.

Gesty

Istotnym aspektem są również gesty. Muszą być przyjazne, delikatne i spokojne. Dłonie zawsze na widoku słuchaczy. Bezwzględnie zabronione jest wymachiwanie rękoma.

Podsumowując, wystąpienia publiczne są trudną formą przekazu. Stosując jednak wymienione powyżej zasady, możemy mieć pewność, że trema i starach nie opanują naszego ciała, a zaprezentowana przez nas tematyka na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

Show Full Content
Previous Progresywny czy liniowy, jaki podatek będzie lepszy dla przedsiębiorcy?
Next Umowa faktoringu – jak uwolnić swoje środki i zabezpieczyć transakcje?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Praktyczne i nowoczesne półkotapczany, czyli jakie? Co je wyróżnia i gdzie je ustawić?

16 kwietnia 2021
Close