Pesto to tradycyjny, zielony sos kuchni śródziemnomorskiej. Dziś jest ono tak popularne, że znają je obywatele chyba całego świata. Ten pyszny sos doskonale sprawdza się z makaronem, ale z powodzeniem można nim smarować także kanapki.
Spis treści
Tradycyjne pesto
Tradycyjny przepis na pesto opiera się na jego przygotowaniu na bazie bazylii, aczkolwiek dziś już istnieje kilka jego odmian. To specyficzne słowo “pesto” oznacza ucieranie, miażdżenie. Zaś sama nazwa odnosi się do pierwotnego sposobu robienia pesto, czyli ucierania go drewnianym tłuczkiem w marmurowym moździerzu.
Przepis na pesto idealne
Składniki:
-25 g liści bazylii
-1 ząbek czosnku
– 25 g (ok. 2 łyżki) orzeszków pinii (wcześniej zrumienionych na suchej patelni)
– 10 g tartego sera parmezan
– 70 ml oliwy extra virgine
– przyprawy: sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz.
Wykonanie
Wszystkie składniki należy utrzeć w moździerzu (lub zmiksować rozdrabniaczem/blenderem), do momentu, aż powstaną małe drobinki składników. Na sam koniec ucierania, pesto należy doprawić solą morską i pieprzem.
Dodatkowe wskazówki
Choć w oryginalnych przepisach na pesto występują orzeszki piniowe, to z powodzeniem można je zastąpić stosując np. orzechy nerkowca. W przepisie świetnie sprawdzają się też np. pestki dyni, pestki słonecznika czy orzechy włoskie. Tu jednak należy liczyć się z tym, że ostateczny smak pesto będzie nieco inny. Ponadto, zamiast parmezanu w przepisie można wykorzystać również ser grana padano, pecorino lub inny, twardy ser np. ser Bursztyn.
Komentarze