Raje podatkowe choć nie zawsze związane są z oszustwami podatkowymi wzbudzają wiele kontrowersji. W każdym przypadku kiedy przedsiębiorca decyduje w ten sposób uniknąć opodatkowania, powinien konsultować się ze specjalistami, ponieważ może nieść to ze sobą duże ryzyko – zarówno z podatkowego punktu widzenia, jak i ryzyko utraty dobrej reputacji.
Spis treści
Jak można zdefiniować raje podatkowe?
Raj podatkowy to terytorium bądź kraj, dający osobom fizycznym i prawnym możliwość posłużenia się korzystniejszym systemem podatkowym bądź uniknięcia opodatkowania w kraju ich pochodzenia. Celem rajów podatkowych jest przyciągnięcie kapitału osób bądź firm poza miejsce wykonywania działalności ekonomicznej.
Cechy charakterystyczne raju podatkowego
W rajach podatkowych przepisy podatkowe są wyjątkowo łagodne dla obcokrajowców i kapitału zagranicznego. Raje podatkowe gwarantują przede wszystkim niskie opodatkowanie albo brak podatków, korzystny system prawny, brak kontroli i ograniczeń dewizowych, stabilność gospodarczą i polityczną oraz ochronę tajemnicy handlowej,
Raje podatkowe – ryzyko dla przedsiębiorcy
W obliczu ewidentnie dużych zalet, jakie daje przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa do raju podatkowego, należy brać pod uwagę również wady takiego rozwiązania. Niejednokrotnie występuje ryzyko wynikające z niejasności polskich przepisów, które definiują raj podatkowy. Przedsiębiorca musi mieć również na względzie, że kraj macierzysty nie będzie przychylnym okiem patrzył na jego próby oszczędzania i może mieć on częste kontrole skarbowe. Podczas przenoszenia biznesu do raju podatkowego przedsiębiorca musi ponieść wysokie koszty wtórne założenia i utrzymania spółki, które są trudne do przewidzenia.
Komentarze