Zatory płatnicze to zjawisko niestety znane w biznesie praktycznie od zarania dziejów, kiedy to tylko powstawały już pierwsze transakcje pieniężne. Co to jest ten zator płatniczy? Jakie są jego negatywne konsekwencje?
Spis treści
Zator płatniczy – definicja
Najprościej jest wytłumaczyć zjawisko zatoru płatniczego na przykładzie. Otóż wyobraźmy sobie, że jesteśmy firmą 2 produkującą koszulki z nadrukiem. Koszulki jako takie zamawiamy od firmy 1. Następnie zaś wędrują one do firmy 3, która dorabia do nich spodnie a potem do firmy 4, która to z kolei sprzedaje to w specjalnych sklepach.
Załóżmy, że firma 1 podpisze z nami kontrakt, że za miesiąc dostarczy nam 100 koszulek, zaś my zobowiązaliśmy się firmie 3 i 4 przekazać koszulki za 1,5 miesiąca. Zapłaciliśmy firmie 1…a oni nie wywiązali się ze zobowiązania, przeciągając je. Wówczas my nie mamy pieniędzy na spłatę firmy 3 a ona z kolei na spłatę firmy 4.
Jak zatem widać zator płatniczy powstaje wówczas, kiedy niewypłacalność jednej firmy, powoduje od razu problemy kilku następnych z nią związanych.
Konsekwencje zatoru płatniczego
Jak zatem widać, generalną konsekwencją jest niewypłacalność. Tracimy kontrahentów, tracimy klientów, a firma czasem nawet doprowadzona jest do upadku. Warto bowiem zaznaczyć, że zatory płatnicze najbardziej szkodzą małym firmom, które nie posiadają za wiele funduszy własnych. Trzeba jeszcze także zdecydowanie zaznaczyć, że zatory płatnicze czasem wynikają z różnych dość życiowych przyczyn, czasem jednakże są zamierzonym działaniem. Konieczna jest zatem wiedza, że druga przyczyna zatoru ścigana jest prawem.
Komentarze