Siłownik pneumatyczny to element układu pneumatycznego, bez którego jego praca nie jest możliwa. Dlatego też planując konstrukcję takiego układu, niezbędne jest zakupienie siłowników. Warto dopilnować, aby siłownik był najwyższej jakości oraz dostosowany do specyfiki danego układu. Jak to zrobić? Jak kupić odpowiednie siłowniki?
Spis treści
Gdzie szukać siłowników?
Obecnie pneumatyka znajduje szerokie zastosowanie, maszyny i urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze są obecne w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Ponadto, korzystają z nich również mechanicy, a nawet posiadacze amatorskich warsztatów. Ze względu na duży popyt, na rynku dostępnych jest wiele siłowników oraz innych części do układów pneumatycznych. Poszukując zwykłego siłownika o standardowych wymiarach, wystarczy zwrócić się do wyspecjalizowanego sklepu oferującego maszyny i części do maszyn pneumatycznych. Często elementy te dostaniemy również w zwyczajnym sklepie z narzędziami i częściami.
Niestety nie zawsze sprawa jest tak prosta. W przypadku wielu układów pneumatycznych potrzebne są specyficzne siłowniki o wymiarach zgodnych z indywidualnym projektem. Trudno wtedy znaleźć odpowiedni produkt w ofercie jakiegokolwiek sklepu. Co zatem zrobić? Konieczne jest złożenie zamówienia indywidualnego u producenta siłowników. Przykładowy producent siłowników pneumatycznych to Air-com. Firma nie tylko przyjmuje zamówienia indywidualne, ale również posiada szeroki asortyment gotowych siłowników oraz części konstrukcyjnych do tych elementów.
Jak zamówić siłownik?
Składając indywidualne zamówienie na produkcję siłowników, będziemy potrzebować projektu. Część klientów zleca przygotowanie projektu zatrudnionym przez siebie inżynierom. W takim przypadku projekt jest dołączany do zamówienia i producent wykonuje element zgodnie z zawartymi w nim informacjami. Niemniej jednak wielu klientów za wygodniejsze rozwiązanie uznaje zlecenie producentowi siłowników przygotowania projektu. W takim przypadku firma Air-com lub inny producent zbiera potrzebne wymiary oraz zapoznaje się z potrzebami zleceniodawców, aby następnie przygotować właściwy projekt.
Kiedy projekt jest już gotowy, przychodzi czas na rozpoczęcie prac nad produkcją siłowników. W przypadku uznanych producentów z doświadczeniem czas realizacji nie powinien przekraczać kilku dni. Czasami jednak możliwe jest otrzymanie gotowego siłownika nawet w 24 godziny. W ciągu doby producent nie tylko konstruuje potrzebne elementy, ale również poddaje je testom jakości, które m.in. mają umożliwić przyznanie siłownikom certyfikatów zgodności z międzynarodowymi normami ISO21287 i ISO6432. Jeżeli siłowniki spełniają wymagania wymienionych standardów, można być spokojnym o ich sprawną i bezpieczną pracę.
Komentarze