Coraz częściej wiele osób popełnia samobójstwo. Wśród nich znaczną grupę stanowią osoby cierpiące na depresję. Niemniej nie każda osoba chora z tym schorzeniem decyduje się na taki krok. Zatem jaki związek łączy depresję z samobójstwem?
W populacji osób które to decydują się na odebrania sobie życia, dużą część stanowią osoby borykające się z lękami oraz chorujące na depresję. Zły stan psychiczny przyczynia się do tego, że u osób tych kumulują się przeżycia wewnętrzne oraz stresujące sytuacje. Z czasem nawet mały drobiazg, trudny do przewidzenia może przyczynić się do tragicznego kroku. Samobójstwo najczęściej popełniają osoby owdowiałe, rozwiedzione, samotne oraz znajdujące się w złej sytuacji materialnej związanej z utratą pracy. Częściej próby samobójcze podejmują mężczyźni, niż kobiety.
Spis treści
Samobójstwo – przyczyny oraz wysokie czynniki ryzyka
Utrzymujący się przez dłuższy zły stan psychiczny i negatywne myśli o przyszłości mogą być wystarczającą motywacją do targnięcia się na własne życie.
Częstymi przyczynami są również:
– wysoki poziom nieustannego lęku,
– poczucie beznadziejności,
– poczucie niemożności rozwiązania problemów,
– poczucie winy,
– wzmożona drażliwość,
– dolegliwości bólowe występujące w związku z różnymi dokuczliwymi chorobami,
– zaburzenia snu.
Plany samobójcze – jak im przeciwdziałać?
Najczęściej osoby zamierzające targnąć na własne życie, nie przyznają się do tego i nie komunikują o swoich zamiarach najbliższych. Osoba ujawniająca swoje plany samobójcze najczęściej szuka w ten sposób pomocy, dlatego też tego typu sygnałów nie należy ignorować.
Osoba taka wymaga nie tylko wsparcia ze strony najbliższych osób, lecz także specjalistycznej pomocy. Powinna ona jak najszybciej udać się do lekarza psychiatry oraz psychologa. Może też zgłosić się do ośrodka interwencji kryzysowej lub skorzystać z powszechnie dostępnego telefonu zaufania.
Komentarze