Obecnie płatności gotówkowe odchodzą do lamusa. Już ponad 20% Polaków w ogóle nie nosi przy sobie gotówki, a ponad 30 % osób przed 26 rokiem życia korzysta tylko i wyłącznie z elektronicznych form rozliczania. Zatem każdy przedsiębiorca świadczący sprzedaż towarów i usług powinien zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie płatnicze.
Płatność kartą jest coraz bardziej popularna. W większości sklepów stacjonarnych klienci mogą płacić bezgotówkowo na kilka sposobów:
– za pomocą karty,
– smartfona – usługa Apple Pay i Google Pay
– kodu BLIK
– smartwatcha.
W celu zrealizowania tych płatności niezbędny jest odpowiednie urządzenie płatnicze.
Spis treści
Co to jest terminal płatniczy?
Jest to niewielkie urządzenie, które coraz częściej można spotkać w stacjonarnych punktach handlowo-usługowych, restauracjach, supermarketach i wielu innych miejscach. Terminal płatniczy umożliwia szybką i sprawną płatność kartą. Pierwsze terminale pojawiły się pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w USA. Korzystanie z tych pierwotnych urządzeń nich wiązało się z odczytem kart za pomocą paska magnetycznego. Współczesne terminale są bardzo funkcjonalne. Są one wyposażone w klawiaturę do wpisywania numeru PIN oraz posiadają opcje transakcji zbliżeniowych.
Darmowy terminal płatniczy dla przedsiębiorców
Od niedawna przedsiębiorcy mają możliwość przyjmowania płatności bezgotówkowych bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. W ramach programu Polska Bezgotówkowa mali oraz średni przedsiębiorcy mają zapewnione darmowe korzystanie z terminali płatniczych przez okres jednego roku. Z programu może skorzystać każdy biznesmen, który w okresie dwunastu miesięcy nie obsługiwał transakcji kartowych, a ponadto jego działalność jest prowadzona maksymalnie w pięciu placówkach.
Korzystanie z terminali płatniczych jest bardzo korzystne dla wszystkich przedsiębiorców. Otóż Ci, którzy obecnie nie przyjmują transakcji bezgotówkowych tracą co czwartego klienta. Liczba osób korzystających z płatności bezgotówkowych ciągle wzrasta, a wraz z nimi wzrasta liczba przeprowadzanych transakcji.
Komentarze