2 stycznia 2025

Coraz trudniej znaleźć w naszym kraju idealne miejsca pod realizację projektu budowlanego, i to zarówno mieszkalnego, jak i produkcyjnego. Najbardziej atrakcyjne działki są już dawno zagospodarowane, przez co inwestorzy muszą sięgać po obszary o trudnych warunkach gruntowych –  o podłożu mineralnym czy organicznym. Wykorzystuje się dzisiaj również tereny, które już wcześniej były wykorzystywane do celów budowlanych i zostały po nich wyrobiska, czy nasypy. Przygotowanie gruntów słabonośnych, odkształcalnych czy o zróżnicowanym przekroju polega na ich wzmacnianiu. Na czym to polega?

Warstwa transmisyjna – jak to działa?

Wybór metod, którą grunt zostanie wzmocniony, zależy od wielu czynników. W wielu przypadkach prace należy rozpocząć od przygotowania tzw. warstwy transmisyjnej, czyli takiej, która stworzy dodatkowe wzmocnienie oddzielające grunt od fundamentu lub posadzki. Możliwe jest wzmacnianie gruntu cementem lub przy użyciu konstrukcji z gruntu zbrojonego. Wzmacnianie gruntu z wykorzystaniem cementu ma na celu przenoszenie obciążeń z fundamentu czy posadzki na podłoże, które uzyskuje zdecydowanie lepsze parametry jakościowe.

kolumny betonowe

Cement można wykorzystać jako wzmocnienie również poprzez wgłębne mieszanie gruntu (DSM). Technologia ta wykorzystywana jest do wzmacniania organicznego, z wyłączeniem podłoża o odczynie kwasowym. Praca polega na wgłębnym mieszaniu gruntu i połączeniu go z zaczynem cementowym formowanym w kolumny betonowe. W efekcie powstaje twarda struktura cementogruntu.

Wzmacnianie gruntu metodą iniekcji – działania pod wysokim ciśnieniem

Metodę tę stosuje się we wszystkich rodzajach gruntu. Polega ona na wykorzystaniu iniekcji strumieniowej (jet grounding), za sprawą której do gruntu wprowadzany jest zaczyn cementowy pod ciśnieniem. W trakcie iniekcji formowane są w gruncie elementy zróżnicowane pod kątem przekroju i średnicy: kolumny iniekcyjne, płyty, bloki, ściany czy też inne bardziej złożone struktury.

Niezależnie od tego, czy do wzmocnienia gruntu wykorzystana zostanie warstwa transmisyjna, prefabrykowane kolumny betonowe czy technologia jetgrounding, niezwykle ważna jest jakość materiałów. Wysoką jakość gwarantuje renomowany producent, za jakiego uznać można z pewnością firmę Aarsleff. Zajmuje się ona realizacją projektów budowlanych w różnych częściach krajów. Warszawa, Kraków, Rzeszów czy Katowice to tylko niektóre z wielu lokalizacji, w których przedsiębiorstwo działa lub prowadziło działania w przeszłości.

Show Full Content
Previous Polistyren wysokoudarowy i nisko udarowy – właściwości i zastosowanie
Next Ciekawostki o WD-40

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Następny wpis

Close

Z jakiego materiału powinna być Twoja pościel?

2 marca 2019
Close