Wybór odpowiedniej formy odprowadzania podatków powinien przyprawić nas o bezsenność. Jest to bardzo ważna sprawa, której nie możemy zaniedbać, gdyż ewentualne błędy, w przyszłości mogą nas bardzo drogo kosztować i mogą zrujnować to, co budowaliśmy przez wiele, wiele lat.
Nie każdy może korzystać z obu sposobów odprowadzania podatków, więc jeśli nie ma się na ten temat odpowiedniej wiedzy, wtedy lepiej nie ryzykować i zwrócić się do dobrego doradcy prawnego, który dzięki swojej wiedzy z pewnością doradzi nam w tej kwestii.
Spis treści
Podatek liniowy
Podatek liniowy jest metodą obliczania wielkości podatku według systemu, który mówi, że wysokość należnego zobowiązania względem urzędu skarbowego jest wprost proporcjonalna do wielkości podstawy opodatkowania. Zgodnie z prawem takiego typu system opodatkowania może być wykorzystywany przez osoby prowadzące własną działalność pozarolniczą.
Podatek progresywny
Podatek progresywny jest charakterystyczny dla krajów o bardziej rozwiniętych gospodarkach. Jest to metoda obliczania wymiaru podatku oparta o założenie, że wysokość należnego podatku rośnie szybciej niż proporcjonalnie w stosunku do wielkości tzw. podstawy opodatkowania. Procent płaconego podatku rośnie wraz ze wzrostem dochodu podatnika. Podatnik o wyższym dochodzie odprowadza większą część w formie podatku niż podatnik o niższym dochodzie
Co wybrać?
Podatek liniowy warto wybrać, gdy nasz roczny dochód nie jest wyższy niż 100 tysięcy złotych, przypadku w którym nie rozliczamy się wspólnie ze swym współmałżonkiem, gdy nie uzyskujemy ulg na dzieci, gdy uzyskuje się dochody nie tylko z prowadzenia działalności.
Komentarze