Jednym z ciekawszych i bardziej rentownych pomysłów na własny biznes jest założenie warsztatu samochodowego. Na usługi świadczone przez warsztaty chętnych nie brakuje i brakować nie będzie. Aby pomysł ten przerodził się w prawdziwy, prosperujący biznes, potrzebujesz jednak czegoś więcej niż samych chęci. Czego dokładnie?
Bez dobrego mechanika ani rusz
Aby założyć dobrze prosperujący warsztat samochodowy potrzebujesz przede wszystkim odpowiednich umiejętności. Jeśli myślisz o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, muszą to być – co oczywiste – Twoje własne umiejętności. Jeśli nie, równie dobrze możesz po prostu poszukać odpowiednio wykwalifikowanych mechaników. Bez względu jednak na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, musisz pamiętać, że sama wiedza i umiejętności naprawy samochodów to nie wszystko. W warsztacie na co dzień będziesz stykał się z ludźmi o odmiennych charakterach i oczekiwaniach. Aby „zrobić” z nich Twoich stałych klientów, będziesz potrzebował również odpowiedniego podejścia, empatii i przede wszystkim pomysłu na swój biznes. Ludzie coraz częściej zwracają bowiem uwagę nie na to, „co” zostało zrobione, ale „w jaki sposób”.
Niezbędne środki na start
Druga rzecz niezbędna do rozkręcenia własnego warsztatu to środki finansowe. Bez nich nie ma co myśleć o zakupie odpowiedniego pomieszczenia i wyposażeniu go w komplet choćby podstawowych narzędzi oraz urządzeń. Jeśli nie dysponujesz własnymi środkami, pomyśl nad inną formą finansowania. Być może zainteresuje Cię jedna z dostępnych na rynku pożyczek unijnych lub wsparcie w postaci poręczenia czy wejścia kapitałowego. Są to rozwiązania skonstruowane z myślą o ludziach takich jak Ty – pragnących założyć własny biznes i potrzebujący w tym celu konkretnego wsparcia.
Zezwolenie na eksploatację urządzeń
Do prowadzenia warsztatu samochodowego nie musisz mieć żadnej licencji, zezwolenia czy koncesji. Jeśli jednak zamierzasz wyposażyć go w pewne określone urządzenia techniczne, możesz potrzebować zezwolenia na ich eksploatację. Dotyczy to urządzeń objętych dozorem technicznym, a więc np.: podnośników ciśnieniowych, dźwigników, wciągników, suwnic czy żurawi. Aby zezwolenie takie otrzymać, musisz złożyć w oddziale Urzędu Dozoru Technicznego wniosek o zezwolenie na wykorzystywanie określonych urządzeń technicznych. Do wniosku musisz dołączyć również wykaz urządzeń, które objąć ma zezwolenie, ich dokumentację techniczną oraz pismo od zarządcy mienia.
Komentarze