Narodziny dziecka to wyczekiwany moment w życiu każdego rodzica. To także czas na podjęcie ważnych decyzji, które mogą mieć wpływ na dalsze życie i zdrowie malucha. Jednym z wyborów, przed którymi stoją młodzi rodzice jest to, czy zdecydować się na pobranie krwi pępowinowej. Narodziny to jedyny moment na przeprowadzenie takiej procedury, dlatego decyzję należy podjąć już wcześniej.
Spis treści
Czym są komórki macierzyste?
Medycyna stale się rozwija, dlatego dostępne są coraz nowsze sposoby leczenia ciężkich chorób. Białaczka, nowotwory i choroby immunologiczne, które są odporne na farmakoterapię, mają duże szanse na wyleczenie dzięki komórkom macierzystym. Posiadają one zdolność regeneracji i przekształcania w inne komórki, dzięki czemu mogą leczyć uszkodzone w wyniku choroby tkanki. Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, a poród to jedyna okazja do jej pobrania i późniejszego przechowywania.
Jak wygląda pobieranie krwi pępowinowej?
Procedura pobrania krwi pępowinowej jest całkowicie bezbolesna, bezpieczna i odbywa się podczas porodu. Za pomocą zestawu dostarczonego przez bank komórek macierzystych, strzykawką pobiera się krew z pępowiny, a następnie przechowuje w odpowiednich warunkach. Komórki macierzyste są zamrażane w ciekłym azocie i przechowywane w banku krwi pępowinowej aż do czasu, kiedy będą potrzebne. Jest to inwestycja w przyszłość dziecka, gdyż już teraz komórki macierzyste wykazują dobre rezultaty w leczeniu przewlekłych chorób, z którymi nie radzą sobie tradycyjne terapie.
Bank komórek macierzystych – czy to ma sens?
Obecnie krew pępowinowa jest cennym lekiem, który wykazuje dużą skuteczność szczególnie w leczeniu białaczki i nowotworów. Bank krwi pępowinowej to jedyna możliwość, aby zabezpieczyć zdrowie i życie dziecka na wypadek wystąpienia obciążających chorób w przyszłości. Z komórek macierzystych mogą korzystać również inni członkowie rodziny, gdyż stanowią one uniwersalną i łatwo przyswajalną przez organizm terapię leczniczą. Bank komórek macierzystych może przechowywać pobrany materiał nawet przez wiele lat, gwarantując odpowiednie warunki, które nie wpływają na właściwości składników krwi pępowinowej.
Komentarze